Příběh

IMG_5194

 

Co znamená Hafoj?

Haf + ahoj = Hafoj :)

Jak Hafoj vzniklo?

V dubnu 2021 mě po 14 letech opustil můj pes Benji (více o něm tady). Jeho odcházení pro mě bylo natolik bolestivé, že jsem si říkala, že tohle už nikdy nechci zažít a dalšího psa nechci. Postupem času jsem se ale přistihla, že procházím jednotlivá plemena a přemýšlím, které by se ke mě hodilo. Vzpomněla jsem si na ilustrovaný psí atlas, který jsem si jako malá prohlížela pořád dokola, a který jsem znala zpaměti. Tamní ilustrace jsem se mnohokrát snažila napodobit a přála si, abych jednou psy uměla nakreslit alespoň zpoloviny tak dobře, jako manželé Knotkovi, kteří knihu ilustrovali.

Od mala jsem kromě psů totiž milovala i kreslení. Dodnes si myslím, že kdyby mě cesta nezavála ke studiu umění, vydala bych se pravděpodobně zvířecím směrem. Ale všechno dohromady dělat nejde a tak šel psí svět na pozadí, zatímco jsem trávila svůj čas v ateliérech, dílnách, galeriích a později nad studiem uměleckohistorické literatury v Národní knihovně.

Ale zpátky k Hafoj. Jak jsem tak tesknila po psí společnosti a zároveň si nebyla jistá, kterého pejska a zda vůbec bych chtěla, řekla jsem si, že je začnu kreslit a tím si je tak trochu zpřítomním. Nechtělo se mi je ale kreslit jen tak, a tak jsem se rozhodla, že z těch psích kreseb sestavím kalendář. A bylo to. Původně jsem si myslela, že kalendář zvládnu nakreslit přes léto a budu mít tolik plemen, že nebudu vědět, které tam dát dřív. Nakonec jsem 12 psů kreslila skoro šest měsíců a byla jsem ráda, že jsem kalendář stihla vůbec sestavit, ale povedlo se! Uvědomila jsem si, že najednou psy kreslit celkem umím a zpětně si tak plním jeden svůj dětský sen, který jsem zapomněla, že jsem vůbec měla. 

A co bude dál?

Ráda bych postupně nabídla kromě kalendáře i další produkty s psí tématikou. Tak se nechte překvapit a zatím sledujte Hafoj na Instagramu, ať vám nic neunikne.